Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen etkinliğin ikinci gününde, 28 Haziran Cuma 14.00-16.00 saatleri arasında ‘Zor Zamanlarda Hak Savunuculuğu’ başlıklı bir atölye çalışması yapılacak.
Dünyanın birçok yerinde totaliter ve anti-demokratik politikaların yaygınlaşması, devlet ve sivil toplum arasındaki ilişkiyi yeniden tanımladı, aktif vatandaşlık ve hak savunuculuğu kavramlarının yeniden tartışılmasına neden oldu ve katılımcı demokrasiyi sekteye uğrattı. Benzer şekilde Türkiye’de de sivil toplum bir dönüşüm içine girerken, hak savunuculuğu alanlarının daraldığı görülmekte. Bu yeni sosyo-politik bağlama uygun, yenilikçi savunuculuk araç ve yöntemlerinin geliştirilmesi ve daha kapsayıcı ve kalıcı işbirliklerinin kurulabilmesi için ortak politikalar üretilmesine her zamankinden daha fazla ihtiyaç bulunmakta.
Yurtdışından davetlilerimiz Agnes Kabajuni (Uluslararası Azınlık Hakları Grubu) ve Atanas Zahariev’in (Avrupa Roma Hakları Merkezi) katılımıyla düzenlenecek atölye, Türkiye’de hak savunuculuğu üzerine çalışan sivil toplum çalışanları, akademisyenler ve araştırmacıları bir araya getirecek. Atölye sırasında katılımcılar, ortak sorun ve imkanlarını keşfedecekler, zor zamanlarda ihtiyaç duyulan kapsayıcı işbirliklerinin nasıl kurulabileceğini ve farklı hak temelli gruplar arasında nasıl ortak politikalar oluşturulabileceğini tartışacaklar.
Tarih: 28 Haziran 2019, Cuma
Saat: 14.00 - 16.00
Yer: Hrant Dink Vakfı
Adres: Anarad Hığutyun Binası
Papa Roncalli Sk. No: 128
Harbiye - Şişli - İstanbul
Agnes Kabajuni (Minority Rights Group International)
|
Atanas Zahariev (European Roma Rights Centre)
|
Bu proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.